יוזמות בקהילה

הטחנה לאמנות חברתית בחרתיה

ב-29.10 תיפתח שנה נוספת של הטחנה לאמנות חברתית בחרתיה, תכנית לימודים המתמקדת בקשרים בין רוח, חברה ואמנות. תכנית זו מוכרת כנקודות זכות בחוג לחינוך ובמסלול ללימודי וולדורף במכללת אורנים. לשנת הלימודים שלושה טרימסטרים:

  • שאלת המפגש כמאורע רוחני: נקרא בכתבי רודולף שטיינר על הפוטנציאל ההתפתחותי החיוני הגלום במפגש הבין-אישי, וכן בספרו של הארי סלמאן "העולם החברתי כאתר התקדשות", שאותו נתרגל בעבודה קבוצתית. נקרא גם מהגות המסורת הדיאלוגית (בובר, לוינס).

  • האמנות החברתית: כיצד ניתן לבנות את חיי החברה כפעילות אמנותית ובהשראת רעיונות רוחניים? כיצד מבנים חברתיים מתפתחים כתוצאה מיוזמות היחיד? בקורס זה נלמד מהגותו החברתית של שטיינר וכיצד נובע רעיון השילוש מאופני הווייתו של האדם. נסקור יוצרים שונים הקשורים לאמנות החברתית, כמו יוזף בויס וריצ'רד בקמינסטר-פולר, ודוגמאות לתרבות אזרחית עכשווית כפסטיבל שייח' אבריק.

  • אמנות ההוראה: כיצד קשורה התבונה הפדגוגית לרגש האמנותי? כיצד ניתן לחשוב על שיעור, קורס או תקופת-לימודים כעל קומפוזיציה בזמן, חלל ותוכן? מה ניתן ללמוד מאמנות הפרפורמנס על הוראה, נוכחות בכיתה, פנייה לנמען? בחלק זה נבחן את השאלות הללו באופן עיוני ובפועל, תוך יצירת שיעורים.

מנחה: יונתן לוי. התכנית כוללת גם מפגשים וסדנאות עם דן לסרי, שי אור, אורה גבריאלי, יסמין גודר, דודי מעיין, נונה אורבך, גלעד בבצ'וק, סמדר יערון, נועם ענבר, אקסל אוולד, לילך ליבנה, אורי ערד ועוד; סיורים ביוזמות קרובות לרוח הטחנה, כגון החממה בעין שמר, מרכז מעמותה בבית הנסן, זומו המוזיאון הנודד, המפעל בירושלים והפתעות נוספות.

הלימודים מתקיימים בימי חמישי אחה"צ, 16:00 עד 21:30, החל מסוף אוקטובר 2020 ועד תחילת יוני 2021. לפרטים נוספים ולהרשמה: thesocialartsmill@gmail.com | 0544-964354


הטחנה לאמנות חברתית בחרתיה
לפנייה לענף קהילה ותרבות עם כל רעיון לפיתוח, בתחום הקהילה הלומדת או היוזמות בקהילה, אנא כתבו לנו:

Tivonet