עמותת שקד
איך נשמר מנזקי הקיץ?


"בשכחי את נפרדות רצוני

ממלא חום העולם, בבשרו קיץ,

את רוחי ואת נפשי;

לאבד את עצמי באור

מצווני המבט הרוחי,

ותחושת-לב קוראת אלי בעצמה:

אבד את עצמך

למען תמצא עצמך מחדש"


(הוורס התשיעי מתוך לוח השנה לנפש של רודולף שטיינר)

 

הוורס התשיעי פותח את הקיץ שבו הנפש כמהה לצאת לעולם. לא רק הנפש כמהה לצאת החוצה בקיץ, עיקר פעילותנו בקיץ מתרחשת מחוץ לבית שבו שהינו מירב שעות היממה בחורף.

 

הקיץ מביא עמו שמש היוקדת קרינת UV העשויה להזיק בחשיפה חריפה ביצירת כוויות עוריות, וגם לנזק מצטבר: חשיפה מוגזמת בגיל צעיר לקרניUV מגדילה את הסיכון לסרטני העור בשלבי החיים המאוחרים. מחקרים מראים שינויים מושרי שמש בעור כבר מחשיפה ראשונה לקרינת UV.

 

העור מהווה יחידת הגנה ומהווה חלק בלתי נפרד מהמערכת החיסונית. וכמוה, גם העור אינו נותן הגנה חיסונית מלאה עד גיל שנתיים לערך. לכן יש להקפיד במשנה זהירות בגילאים אלו.

 

מומלץ להימנע מחשיפה בשעות הקרינה החזקה, לחבוש כובע משקפים וכן להשתמש בקרם שיזוף ולא להסתפק במריחה חד פעמית. יש לחזור ולמרוח כל עוד החשיפה נמשכת.

 

בקיץ מרבים לבלות באתרי מים טבעיים ובבריכות. הקיץ מתאפיין בעליה בשכיחות מקרי זיהום שך האוזן החיצונית כתוצאה מחדירת מים והזדהמות של סביבת האוזן. הזיהום אופייני בעיקר למרבים בשחייה במי בריכה ומכאן כינויה של המחלה באנגלית SWIMMER'S EAR . במקרים כאלה יש להימנע מהרטבת האוזן למספר ימים. לבעלי נטייה לזיהומים חוזרים מומלץ להשתמש באטמי אוזניים בעת שחיה.

 

השילוב של חום סביבתי רב ופעילות גופנית עלול להוביל לאיבוד ניכר של מים בעיקר בהזעה. המים מהווים כ 70% ממשקל גופנו וחשיבותם ברורה בתהליכי חילוף חומרים בגוף. פעילות זו מואצת בזמן פעילות יתר או במזג אויר חם. על מנת להימנע מהתייבשות יש לשאת בקבוק מים צמוד בזמן השהייה בחוץ ובעת ביצוע פעילות גופנית מאומצת. יש לזכור כי מנגנון הצמא שלנו כבני אדם אינו מפותח דיו ולכן יש להיות מודעים לחשיבות ולצורך שלנו לשתות. יש לשתות לפני שחשים בצמא ולהימנע ממשקאות מוגזים הנותנים תחושת שובע.

 

חשוב להדריך את הילדים ולחזור באוזניהם על חשיבות השתייה המודעת.

 

הפריחה והלבלוב באביב כמו בקיץ מביאים עמם צבעים יופי וריחות, אולם גם עיטושים מרובים נזלות וגודש אפי. האלרגיות אופייניות לתקופות אלה של השנה. קשה למנוע ולהימנע מאלרגנים מחוץ לבית כמו אבקני פריחות אולם אחד הגורמים הנפוצים לאלרגיה נמצא בתוך הבית והוא קרדית אבק הבית. הקרדית נמצאת בכל מקום ולא ניתן לראותה בעין בלתי מזוינת. היא חיה בעיקר במצבורי אבק, על גבי ספרים בגדים ושטיחים. הקרדית ניזונה מקשקשי עור הנושרים מעורנו לאחר הזדקנות התאים. הפרשותיה נחשבות אחד האלרגנים העיקרים בקרב בני האדם. רצוי לנצל את תקופות החום והשמש בכדי לאוורר את הבתים ובעיקר את חדרי השינה והמצעים ולהשתדל להימנע מהנחת שטיחים שהקרדית מאוד אוהבת.

 

הקיץ מביא עמו מכת עקיצות מכל הסוגים, השכיחה ביותר הינה עקיצת היתושה. ילדים רבים רגישים מאוד לעקיצה זו. יש ליבש שלוליות ומאגרי מים עומדים בסביבת המגורים, לצייד את פתחי הבית ברשתות ובמידת האפשר להשתמש בכילה. רצוי להחזיק בבית קרם\ג'ל אלוורה להקלה במקרה הצורך.

עקיצות נדל ועקרב שחור הינן כואבות מאוד אך לרוב אינן מסוכנות. במקרה עקיצה יש לקרר את המקום לנקות ולמרוח קרם מרגיע (ארניקה, אלוורה).

 

הכשות נחשים מתרבות בקיץ. ארס הנחש פוגע במערכת העצבים בשרירי הגוף ובכדוריות הדם האדומות. סימני ההכשה מוקדמת הם דקירה ו\או צריבה ובשלב מאוחר יותר עשויים להופיע סמני שטף דם או זיהום מקומיים. באזורנו נפוץ הצפע הארץ ישראלי הארסי. חשוב לדאוג לקראת הקיץ לנקות סביב הבית עשבים שוטים ואבנים. יש להימנע מללכת במקומות מועדים יחפים או אפילו בסנדלים. במקרה הכשה יש להשכיב את הנפגע ולהימנע מתנועתיות יתר, לשטוף במים קרים ולא להניח קרח. אין להשתמש ב"חוסם עורקים" ומומלץ לא ליטול משכחי כאבים בכדי לא ליצור מיסוך התסמינים. יש לפנות בהקדם האפשרי למתן עזרה רפואית. במידת הניתן מומלץ לזהות את הנחש, צבעו ומאפיינים חיצוניים נוספים. עקיצות עקרב צהוב מסוכנות אף הן ובמקרה עקיצה יש לנהוג באופן דומה למתואר.

 

מספר מילים עלי. סיימתי את התמחותי ברפואת ילדים בשנת 2006. בהמשך השתלמתי ברפואה אנתרופוסופית ועברתי לטבעון לפני כשנתיים מתוך כוונה לעסוק בתחום. לפני כחצי שנה פתחתי מרפאה אנתרופוסופית בשיתוף עם דר מרון ברק, רופא משפחה בעל רקע רב ועשיר בתחום. מרפאת אלומה-חורש נותנת מענה מקצועי משולב ורב תחומי של רפואת ילדים קונבנציונלית ברוח הרפואה האנתרופוסופית. נשמח לראותכם.

 

שיהיה לכולנו קיץ נפלא בריא ומהנה, ד"ר גלית קפל.


 

 

 דף הבית | עמותה | גנים | יסודי | תיכון | ועד הורים | יוזמות | טפסים |  גלריה צור קשר  | קישורים | English |   רוצים לפרסם באתר?  |  חפשו אותנו בפייסבוק

 © כל הזכויות שמורות לעמותת שקד

 

 

Tivonet